Otteluraportti
Ottelu alkoi kovavauhtisesti molemmilta joukkueilta. Kolmen minuutin pelin jälkeen pääsi Ketterä kokeilemaan ylivoimansa tehoja, mutta Kiekko-Espoon alivoimapeli oli mainiota. Kuuden ja puolen minuutin pelin jälkeen Arttu Tuomaala sai siirretyn rangaistuksen aikana maalipaikan Ketterän maalin takatolpalla eikä hän erehtynyt, vaan vei Kiekko-Espoon 0–1 johtoon.
Pelin aloite siirtyi maalin myötä hivenen espoolaisille. Mitään erityisen vaarallisia paikkoja ei kumpikaan joukkue saanut aikaan. Tiukkaa karvaamista ja puolustusta löytyi molemmilta joukkueilta. Erän viimeisellä minuutilla Atro Leppänen nousi läpi kentän, jätti kiekon Eetu Pylkkäselle, joka laukoi Kiekko-Espoon 0–2 johtoon.
Toisessa erässä Kiekko-Espoon ote jatkui. Ketterä joutui rikkomaan ja erän kolmannen ylivoiman juuri loputtua Julius Rantaeskola teki ajassa 30.14 maalinedestä Joona Tammisen laukauksen paluukiekosta Kiekko-Espoon 0–3 johtomaalin. Minuuttia myöhemmin sai Kiekko-Espoo jo erän neljännen ylivoiman, mutta sitä ei kestänyt kuin puoli minuuttia Kiekko-Espoon otettua jäähyn ja peliä jatkettiin neljällä neljään vastaan. Vauhtia riitti ja myös vaarallisia tilanteita mutta lisämaaleja ei nähty.
Pian tämän jälkeen Oskari Lemetyinen sai mailaa kasvoihin ja Ketterän Viljami Istala lähti isoista ovista pukuhuoneen puolelle. Viiden minuutin ylivoiman aikana hallintaa ja yritystä espoolaisilla riitti, mutta Ketterä pelasi alivoimaa todella vahvasti ja numeroissa 0–3 lähdettiin toiselle erätauolle.
Isäntäjoukkue sai hyvän alun kolmanteen erään. Kun erää oli pelattu neljä minuuttia, kavensi Ketterän Santeri Salmela tilanteen 1–3:een. Maalin jälkeen Ketterä sai hyvän otteen peliin. Kun 12 minuuttia ottelua oli jäljellä, Ketterä sai pelata ylivoimaa ja painosti pahasti. Heti jäähyn loputtua Ketterälle tarjoutui seuraava ylivoimamahdollisuus. Ylivoima pyöri mutta Kiekko-Espoon alivoima oli vahvaa. Kun kaksi minuuttia oli erää jäljellä, otti Ketterä aikalisän ja samalla maalivahtinsa pois maalilta. Vain viisi sekuntia myöhemmin Ketterän Jesse Ruotsi kavensi luvut 2–3:een. Ketterä painosti kovaa mutta Kiekko-Espoon joukkue kesti ja vei pisteet Espoon maalein 2–3.
Otteluraportin on kirjoittanut Kivikovan yhteisön jäsen, Juhis.
Maalikooste ja valmentajan haastattelu
Seuraava kotiottelu, lauantaina klo 17, vastassa Peliitat Heinolasta, osta lippusi täältä.
