Kiekko-Espoo kohtaa Peliitat vierasottelussa keskiviikkona. Peliittoja vastaan on pelattu kerran Heinolassa ja kerran Espoossa. Lokakuussa pelatuissa otteluissa molemmat ottivat voiton kotikaukalossaan. Peliitat on tällä hetkellä sarjataulukossa kymmenentenä ja kuntopuntarissa sijalla kolme eli pelit ovat lähteneet kulkemaan viime aikoina hyvin. Joukkue on voittanut kolme viidestä viimeisestä ottelustaan. Peliitoilta löytyy hyökkäykseen muun muassa tällä kaudella 33 tehopistettä tehnyt Juuso Heikkilä ja viime ottelussa neljä maalia tehnyt Juuso Jämsen.
Lauantaina matkataan Forssaan. FPS:ää vastaan on pelattu tällä kaudella kerran Forssassa ja kaksi kertaa Metro Areenalla. Joulukuun alussa Kiekko-Espoo voitti vieraissa jatkoajalla maalein 1-2. Kaksi viikkoa myöhemmin FPS voitti Metro Areenalla 1-4 ja helmikuussa Kiekko-Espoo voitti Espoossa maalein 4-0. FPS on tällä hetkellä sarjataulukossa neljäntenä ja kuntopuntarissa sijalla kahdeksan. Joukkue on hävinnyt kaksi viidestä viimeisestä ottelustaan. Joukkueesta löytyy puolustajien pistetilastoa johtava Paavo Tyni (10+24) ja hyökkääjät Karri Forsblom ja Mikko Lahtela, jotka ovat juuri Mestiksen pistetilaston top10:n ulkopuolella.
Sunnuntaina Espooseen tulee vieraita Keuruulta. KeuPa HT:ta vastaan on pelattu kaksi kertaa Keuruulla ja kerran Metro Areenalla. Molemmissa Keuruun peleissä ovat isännät olleet parempia. Lokakuun alussa tappio tuli maalein 6-4 ja juuri ennen joulua maalein 5-1. Espoossa pelattiin tammikuun lopussa ja silloin Kiekko-Espoo voitti puhtaasti 5-0. KeuPa HT on tällä hetkellä sarjataulukossa viidentenä ja kuntopuntarissa sijalla 13. Joukkue on hävinnyt kolme viidestä viimeisestä ottelustaan. Joukkueen hyökkäyksestä löytyy Mestiksen pistetilaston kuudentena oleva Jaakko Heikkinen
Kiekko-Espoo nousi viikonlopun pelien jälkeen sarjataulukon ykköseksi ja on myös viiden ottelun kuntopuntarin kärjessä. Joukkue on pelannut tämän vuoden puolella 12 ottelua ja on voittanut niistä 11.
Kiekko-Espoon päävalmentaja Kim Hirschovits kommentoi alkavaa viikkoa. ”Taas on edessä kolmen pelin viikko. Niitä on nyt loppukausi ja on siellä välissä yksi neljänkin pelin viikko. Nyt on kerätty energiaa eikä juuri mitään muuta voikaan tehdä. Huilataan, käydään pikkuasioita läpi treeneissä ja sitten taas pelataan. Kapealla miehistöllä mennään, mutta niin menevät muutkin.”
POISSAOLOT
Takkunen (day-to-day)
Kähkönen (day-to-day)
Iisakka (day-to-day)
