SaPKon vieraaksi Savonlinnaan matkustaa lauantaiksi levännyt joukkue. Viime viikolla joukkue pelasi kolme peliä neljässä päivässä, joten lepopäivät olivat tosiaan ansaittuja. Harjoitukset on saatu vietyä läpi aivan mainiosti, vaikka joukkue joutuikin harjoittelemaan tämän viikon Leppävaarassa.
SaPKo on sarjassa kahdeksantena aika erikoisen kauden alun jälkeen. Joukkue erotti päävalmentajansa vain neljän pelin jälkeen ja paikan otti kakkosvalmentajana ollut Juha Nykänen.
SaPKolla on nyt takanaan neljän voiton putki. Voitoista vain yksi on tullut varsinaisen peliajan jälkeen, kun IPK kaatui viime lauantaina Savonlinnassa maalein 4-1. Keskiviikkona SaPKo voitti Hokin Kajaanissa jatkoajalla maalein 4-5. Joukkue on tehnyt tällä kaudella 38 maalia ja päästänyt 41.
Kiekko-Espoo on tällä hetkellä sarjataulukon kolmas. Viime lauantaina oli RoKi Metroareenalla parempi voittolaukauskisassa, mutta edelliset kolme peliä Kiekko-Espoo voitti. Kiekko-Espoo on tehnyt kauden aikana 55 maalia ja päästänyt 42.
Päävalmentaja Kim Hirschovits sanoo SaPKon olevan hyvin luisteleva ja nopea joukkue. SapKolla on erittäin terävä kärki eikä joukkueesta löydy mitään heikkoa kohtaa.
Poissaolot:
Takaveräjä (day-to-day)
Järvinen (day-to-day)
Lehtonen, Jürgens, Österman ei kokoonpanossa.
Poissaolo- tai toipumisaika on sen hetken arvio, ja arvio voi muuttua tilanteiden eläessä. Pelaajien terveystilannetta ei avata julkisesti enempää.
