Kiekko-Espoon kotipeleissä kaikista käytännön järjestelyistä vastaa tapahtumaryhmä, jonka jäsenet toimivat vapaaehtoispohjalta. Rakkaudesta lajiin, seuraan ja joukkueeseen. Osana Olympiakomitean #seurasydän-kampanjaa esittelemme loppuvuoden aikana sivustollamme tapahtumaryhmämme jäseniä eri toimialueilta.

Kiekko-Espoon peleissä Niklas Günsberg on tuttu näky niin miesten kun naistenkin peleissä. Miehen tunnistaa Fiat Punto -kokoluokan Nikon-objektiiveista ja vähintään kahdesta kaulalla roikkuvasta kamerarungosta.
Tästä huolimatta 44-vuotiaan Günsbergin toimeentulo ei ole riippuvainen valokuvauksesta, vaan rakkaus valokuvaamiseen, lajiin ja joukkueeseen tuo miehen jäähallille pelistä toiseen.
– Valokuvaus alkoi omalla kohdalla siitä, että vanhin poika pelasi kahdeksan vuoden ajan EPS:ssä, ja heidän pelejään tuli käytyä kuvaamassa. Kun Kiekko-Espoota oltiin perustamassa kysyin toimistolta olisiko siellä tarvetta kuvaajalle, ja sillä tiellä ollaan, Günsberg muistelee.
Kolmen lapsen isä kertoo, että suurin osa kuvausprojekteista hoituu harrastehommina, mutta tarvittaessa hän lähtee keikoille myös korvausta vastaan.
Yhdessä pelissä jopa tuhansia kuvia
Suomi-sarjapelien lisäksi Günsberg on tuttu näky Espoossa myös Naisten Liigan kotipeleissä. Yksi sykähdyttävimmistä hetkistä on viime keväältä, jolloin naisten joukkue pääsi nostamaan Aurora Borealis -maljaa suomenmestaruuden merkiksi.

– Jalkapalloa käyn kuvaamassa Veikkausliigatasolla helsinkiläiselle punaiselle joukkueelle. Tämän lisäksi kuvaan liigalätkää harrastemielessä.
Digikuvaamisen aikakaudella ei ole epätavallista, että urheilukuvaaja nappaa yhdessä pelissä useita satoja kuvia. Pelkästään otosten läpikäyminen on aikaa vievää puuhaa.
Günsberg kertoo, että yleensä muistikortilta löytyy pelin jälkeen noin 2000 kuvaa, joista vain murto-osa päätyy julkaistavaksi.
– Oma työprosessini on pitkä. Haluan tulla hallille puolitoista tuntia ennen matsin alkua, koska haluan morjestella ihmisiä ja käydä haistelemassa hien hajua ennen peliä, Günsberg naurahtaa.
– Itse peli kestää yleensä sen reilut kaksi tuntia, ja erätauoilla on hyvä mahdollisuus käydä tägäämässä otettuja kuvia julkaisukuntoon. Lähetän yleensä jo pelin aikana noin 20 “tärkeää kuvaa” seuralle, ja loput suunnilleen tunti ottelun jälkeen.
“Pleksin läpi on turha huudella”
Günsberg kertoo, ettei ole parhaimmillaan kuvaustilanteissa, joissa kohdetta pitää ohjata. Tämä saattaakin olla yksi syy siihen, että omaksi erityisosaamisalueeksi on valikoitunut juuri urheilukuvaaminen.
– Koska urheilijat eivät kuule pleksin läpi mitään, on mallin ohjaaminen siinä turhaa. Mutta Hatulle (Jani Nieminen) pitää nostaa hattua siitä, että hän aina kohteliaasti katsoo kameraan, oli miehen asento mikä tahansa, Kiekko-Espoon hovikuvaaja vinkkaa pilke silmäkulmassaan.

Urheilun lisäksi Günsbergin erityisosaamisalueeseen kuuluu myös luontokuvaaminen. Niin elävän kuin elottomankin luonnon taltioiminen kuviksi.
– Olen aina kuvaillut ympäristöäni, ihan alussa filmipokkareilla. Jollakin reissulla ostin ensimmäisen digijärkkärin, jolloin oli pakko opiskella miten se toimii. Siitä lähti kipinä opiskella valokuvausta, minkä jälkeen onkin mennyt tuhansia tunteja nenä kiinni kirjoissa ja erilaisilla valokuvauskursseilla, Günsberg kertoo omasta polustaan rakkaan harrastuksensa parissa.
– Kuvaaminen on paljon muutakin kuin vain napin painamista kamerassa.
Günsbergin otoksia voi ihastella muiden muassa Instagramissa, jossa hänellä on kaksi eri tiliä: urheilutilanteisiin erikoistunut @andnowsports ja luontokuvia sisältävä @gynsy.
– Perhetilanteesta johtuen kuvaushommat ovat viime aikoina olleet aika yöpainotteisia.
Aloittelevalle urheilukuvaajalle Günsberg antaa tärkeän neuvon. Kannattaa kuvata paljon ja opetella oman kaluston toiminta siten, ettei kameran toimintoja tarvitse kuvaustilanteessa murehtia.
– Ennen kaikkea tämä on kivaa puhaa. Urheilu on nopeaa ja pitää olla valmiina nappaamaan juuri se oikea hetki. Tottakai mitä kalliimmat laitteet on, sitä helpompaa hommasta tulee itselle, mutta jälkeä saa aikaiseksi edullisemmillakin vehkeillä.
– Jos joku haluaa tarjota keikkaa, niin NRG Media Oy:n saa kiinni sähköpostilla osoitteesta niklas.gunsberg@gmail.com tai yksityisviestillä Twitterissä ja Instagramissa.
Günsbergin 10 kuvavalintaa Kiekko-Espoosta
Kiekko-Espoon tapahtumaryhmän jäsenet vastaavat Metro Areenalla lipunmyynnistä, lipuntarkastuksesta, järjestyksenvalvonnasta ja lukuisista muista juoksevista asioista kotipelien yhteydessä.
