Viikon pelipäivät
Tiistaina: JoKP – Kiekko-Espoo, klo 18:30, PKS Areena, Joensuu
Lauantaina: TUTO – Kiekko-Espoo, klo 17, Rajupaja Areena, Turku
Syntymäpäivät
Rofa sunnuntaina 35v!
Loukkaantumistilanne
Koivusaari (D2D)
Miro Keskitalo (3-6 viikkoa)
Kuure (2 kk)
Loukkaantumistiedot pohjautuvat tämän maanantain tietoon ja saattavat muuttua. Tarkempia terveystietoja emme julkaise pelaajan yksityisyyden kunnioittamiseksi.
Viikkoennakko
Kiekko-Espoo pelaa tällä viikolla tiistaina Joensuussa JoKP:n vieraana. JoKP on tällä hetkellä sarjataulukossa sijalla kahdeksan neljällä pisteellään. Joukkue on pelannut tällä kaudella kolme ottelua. Se voitti sarja-avauksessaan kotonaan Ketterän, hävisi IPK:lle vieraissa ja sitten TUTO Hockeylle kotonaan jatkoajalla.
Viikon toinen ottelu on vuorossa lauantaina TUTO Hockeyn vieraana Turussa. Turkulaiset ovat sarjataulukon neljänsiä ja pisteitä heillä on kasassa kahdeksan. Viisi ottelua pelannut TUTO Hockey on voittanut FPS:n, JoKP:n ja IPK:n ja hävinnyt KOOVEElle ja Hokille. TUTO Hockey pelaa torstaina Turussa, kun KeuPa HT tulee vieraaksi.
Kiekko-Espoo on sarjan kärjessä 12 pisteellä voitettuaan kaikki neljä otteluaan. Vastustajina ovat olleet Ketterä, Peliitat, FPS ja RoKi.
Päävalmentaja Tomas Westerlund kertoo, että vastaan saadaan kovia joukkueita tällä viikolla.
– Sunnuntainakin on töitä joutunut tekemään. Tiistain peli Joensuussa tulee nopeasti eteen. Tällä viikolla on kovat pelit tulossa ja uudet vastustajat meille tällä kaudella. Joukkue on pelannut 5vs5 laadukkaasti. Analysoidaan ja parannetaan sitä sekä jumpataan erikoistilanteita, mutta ne ovat pienestä kiinni, Westerlund kertoo.
Ennakon on kirjoittanut Kivikovan yhteisön jäsen, Juhis.
